خــدمات مـا

خدمات و امکانات آزمایشگاه جهان کودک

کارشناسان مجرب آزمایشگاه جهان کودک کلیه آزمایش‌ها را براساس دستورالعمل‌های به روز آزمایشگاه مرجع سلامت وزارت بهداشت کشور، تحت نظارت مسئول فنی انجام می‌دهند. در تمام بخش‌ها، برنامه‌های کنترل کیفی جامع و مداومی بر اساس الزامات آزمایشگاه مرجع سلامت و استانداردهای بین‌المللی مورد تایید آن آزمایشگاه تدوین گردیده است. طرح‌ریزی این برنامه با توجه به تعداد و تنوع آزمایش‌ها، روش‌های سنجش و همین‌طور دستگاه های موجود در بخش صورت گرفته است. برنامه کنترل کیفی هر بخش جهت تایید صحت و دقت نتایج خروجی از آن بخش در ابتدا، میانه و انتهای کار روزانه طراحی شده و عملکرد دستگاهها، اپراتور، محلولها و مواد مصرفی در بخش در تمام زمانهای انجام آزمایش روزانه تحت کنترل می‌باشد. این برنامه با نظر کارشناسان آزمایشگاه مرجع سلامت وزارت بهداشت، کتب مرجع و سایت‌های بین‌المللی، و تایید مسئول فنی آزمایشگاه به صورت برنامه‌های روزانه، هفتگی، ماهانه و سالانه ترتیب داده شده و تمام روال کاری بخش را در بر می‌گیرد.
تمام بخش‌های آزمایشگاه جهان کودک از ابتدا تا انتهای ساعت کار روزانه به صورت تمام وقت و بدون وقفه فعال می‌باشد. این امر سبب شده تا در هر ساعتی آزمایشگاه پذیرای آزمایش‌های اورژانسی مراجعین بوده و نمونه‌ مراجعین بلافاصله بعد از نمونه‌گیری و انتقال به بخش مربوطه انجام و آنالیز گردند.

خون مایعی است که با توجه به آن می توان به بسیاری از بیماری‌ها و اختلالات بدن و اثر تغذیه روی آن پی برد. همواره مقادیر ثابتی از مواد در خون وجود دارد که با آزمایش خون می توان به میزان این فاکتورهای خونی در بدن پی برد. این فاکتورها شامل مواد شیمیایی موجود در خون مانند میزان گلوکز یا همان قند خون (قبل و بعد از خوردن صبحانه)، اوره، اسید اوریک و انسولین، انواع مواد لیپیدی مانند تری‌گلیسیرید، لیپوپروتئین‌ها، املاح مانند سدیم، پتاسیم، کلسیم، لیتیم، آهن، فسفر، آنزیم‌ها مانند آسپارتات آمینوترنسفراز، گلوتامیک-اگزالواستیک ترانس‌آمیناز و…، هورمون‌ها مانند هورمون‌های تیروئید و پروتئین‌ها مانند آلبومین، فریتین، ترنسفرین، هموگلوبین هستند.
هر کدام از این فاکتورها با واحدهای ویژه بیان می‌شوند که به صورت گرم و میلی‌گرم در لیتر خون، تعداد در واحد حجم خون، درصد حجمی از خون و … گزارش میشوند در علم آزمایشگاهی به این فاکتورها اندکس می گویند.
اندکس ها در بازه‌ خاصی نرمال در نظر گرفته می‌شود و اگر کم‌تر یا بیشتر از این بازه باشد به عنوان وجود مشکل یا بیماری در نظر گرفته می‌شود.
برای مثال تشخیص کم‌خونی به دلیل داشتن عوامل متعدد طی چند مرحله و با جستن نشانه‌های دیگرهمچون وضعیت عمومی بدن، حالات روحی و دردهای مناطق گوناگون تشخیص داده می‌شود.
در بخش بیوشیمی آزمایش‌های قند، اوره، کراتینین، کلسترول، تری‌گلیسیرید، اسیداوریک، بیلی‌روبین(D و T)، کلسیم، فسفر، پروتئین، آلبومین، یونوگرام، SGOT، SGPT، AIP، LDH و گازومتری و…. انجام می‌شود که لیست کامل آنها در بخش تست های آزمایشگاهی ذکر شده است.

آزمایش‌های هورمونی در این بخش به دو روش:

 • ECLIA) Electro Chemi Luminescence)
 • Elisa) Enzyme- Linked Immunoab Sorbent Assay)

به شکل روزانه و هفتگی انجام می‌شوند.
کیت‌های مربوط به این روش آزمایشگاهی به شکل انحصاری در اختیار کمپانی Roche آلمان می‌باشد و از طریق شرکت طرف قرارداد ایرانی در اختیار ما قرار می‌گیرد.
حساسیت، تکرارپذیری، دقت و صحت این روش قابل مقایسه با سایر روش‌های آزمایشگاهی نیست به همین علت مورد اطمینان و تایید اکثر متخصصین مجرب و به نام کشورمان می‌باشد. لازم به ذکر است این آزمایشگاه از سال ۱۳۸۹ به عنوان اولین آزمایشگاه در سطح استان دستگاه مذکور را در اختیار دارد.
کیت‌ها و دستگاه VIDAS (روش ELFA) بصورت انحصاری توسط شرکت Biomerieux فرانسه تولید شده و توسط شرکت ایرانی فردآور عرضه و پشتیبانی می‌گردد.
کیت‌ها و دستگاه Alegria (روش ELISA) نیز بصورت انحصاری توسط شرکت Orgentec آلمان تولید شده و توسط شرکت ایرانی روناک طب در کشور عرضه و پشتیبانی می‌گردد.

در بخش هماتولوژی علاوه بر دستگاه های اتوماتیک آزمایش‌هایی انجام می‌گردد که غیر وابسته به دستگاه شمارنده سلولی می‌باشند و  اساس انجام بر روش‌های تایید شده آزمایشگاه مرجع سلامت کشور منطبق می‌باشد.
از جمله الکتروفورز هموگلوبین جهت ردیابی علت کم خونی‌های غیر از فقر آهن و یا بدون علت الکتروفورز پروتئین‌های خون، با علل شایع در تشخیص ناهنجاریهای کبد و مغز استخوان.
مثال دیگر آزمایش G۶PD است که برای تشخیص علت زردی در نوزادانی که کاهش بیلی‌ روبین خون به طول انجامیده یا زردی و کم خونی بدون علت در نوزادان، اطفال و حتی بزرگسالان انجام می‌شود و همچنین سایر آزمایش‌ها که تشخیص آنها وابسته به تهیه لام خون محیطی می‌باشد.

دستگاه های تمام اتوماتیک:
 • دستگاه شمارنده سلولی: Sysmex XS۸۰۰i این سل کانتر ساخت کشور ژاپن بوده که سلولها را با روش فلوسایتومتری به صورت سه بعدی و منحصر از سایر روش‌های شمارش در سایر دستگاههای موجود در کشور شناسایی و شمارش می‌کند. به همین دلیل به دستگاه شمارنده فول دیف معروف می‌باشد.

این دستگاه قابلیت تشخیص حتی یک سلول غیرنرمال و یا مشکوک در خون انسان را دارا می‌باشد؛ لذا برای پزشکان از اهمیت تشخیصی بالایی برخوردار است.

 • شمارنده سلولی Sysmex KXn۲۱ (از همین شرکت) به عنوان دستگاه پشتیبان موجود می‌باشد تا نتایج با دو دستگاه مدام تحت کنترل، آنالیز و مقایسه قرار گیرند.
 • جهت آزمایش ESR نیز از دستگاه صد کاناله Lena استفاده می‌شود و نمونه‌های بیماران بلافاصله بعد از نمونه‌گیری بعد از بیست دقیقه خوانش می‌گردند. آزمایش در بهترین شرایط بعد از نمونه‌گیری انجام می‌شود.

در آزمایشگاه های تشخیص طبی بخش میکروب‌شناسی تنها واحدی است که همچنان غیروابسته به دستگاه های اتوماتیک و آنالایزرهای پیشرفته فعالیت می‌کند. این بخش چون بر پایه ی کار عملی بر روی نمونه‌های بالینی و تشخیص نهایی استوار است، لذا نیاز به نظارت روزانه از سوی مسئولین مربوطه دارد تا تمامی گزینه‌های دخیل در تشخیص نهایی نتایج بیماران دور از خطا و تحت برنامه‌های کنترلی باشند.
در راستای این امر، در آزمایشگاه جهان کودک جامع‌ترین برنامه‌ی نظارتی و کنترل کیفی با تمامی جزئیات تاکید شده در دستورالعمل‌های آزمایشگاه مرجع سلامت وزارت بهداشت، طرح‌ریزی و اجرا شده است.
از ویژگی‌های مهمی که سبب شده در مقایسه با بخش میکروب‌شناسی سایر مراکز این بخش متمایز گردد می‌توان به نکات زیر اشاره نمود:

 • تهیه دستورالعمل‌های جامع روش انجام کار براساس به روزترین منابع میکروب‌شناسی دنیا، دستورالعمل‌های وزارت بهداشت و کتب اساتید سرشناس در این حوزه
 • تدوین برنامه‌ی کنترل کیفی با جزئی‌ترین نکات که تمامی الزامات وزارت بهداشت را از یک آزمایشگاه میکروب‌شناسی جامع دربر می‌گیرد
 • تهیه سوش‌های خالص و استاندارد انواع باکتری‌های بیماری‌زا از شرکت‌های اروپائی معتبر جهت بهره‌مندی در برنامه‌های کنترل کیفی و مقایسه با ارگانیسم‌های بیماری‌زا در نمونه‌های بیماران (به اطلاع می‌رساند که در راستای ارتقاء سیستم کنترل کیفی، آزمایشگاه جهان کودک جهت در اختیار نهادن این سوش‌های استاندارد حاضر به همکاری می‌باشد.)
 • تهیه و به کارگیری دیسک‌های آنتی‌بیوتیکی کارآمد و متنوع با نظرسنجی از پزشکان متخصص عفونی، اطفال و نفرولوژی و دستیابی به پانل آنتی‌بیوتیکی به‌روز مختص آزمایشگاه جهان کودک
 • تهیه‌ی تمامی محیط‌های کشت تجاری که جهت تشخیص باکتریال به کار می‌روند
 • تعامل با سایر بخش‌ها و آنالیز نتایج در کنار سایر آزمایش‌های یک بیمار جهت حصول نتیجه صحیح‌تر برای هر مراجعه کننده

لازم به ذکر است به علت حساسیت در سرعت زمان انجام نمونه‌های کشت مراجعین و تعهد این مرکز بر دستورالعمل‌های استاندارد انجام این آزمایش‌ها، لذا پرسنل بخش میکروب‌شناسی از ابتدای ساعت کار روزانه تا پایان کار آزمایشگاه بطور مستقل در بخش آنالیز ادرار حضور دارند تا تمامی مراحل انجام این بخش طبق الزامات تدوین شده انجام گردد و سبب حصول نتیجه صحیح و دقیق برای آزمایشگاه گردد.
در این بخش علاوه بر کشت مایعات بدن، کشت از زخم و انجام آزمایش‌های مستقیم قارچ نیز انجام می‌شود.

آزمایش‌های مربوط به بخش انگل‌شناسی توسط کارشناس مسئول این واحد از ساعات ابتدایی شروع به کار آزمایشگاه انجام می‌شود.
نمونه‌های این واحد به دو دسته تقسیم می‌شود:
۱ – نمونه‌های کشت که بلافاصله تفکیک و تحویل بخش میکروب‌شناسی داده می‌شود تا بلافاصله کشت انجام شود.
۲ – نمونه‌های واحد انگل‌شناسی که به روش‌های متداول و مورد تایید استانداردهای آزمایشگاهی انجام می‌گردد.
در این واحد همچون سایر بخش‌ها نمونه‌های اورژانسی در اولویت هستند. در تشخیص اوژانسی بودن نمونه علاوه بر درخواست بیمار یا پزشک، پرسنل بخش موظف به در اولویت قرار دادن نمونه‌هایی با شرایط تعریف شده‌ی یک نمونه‌ی اورژانسی هستند (از جمله نمونه‌های اسهالی، موکوسی، خونی و…)

آزمایش مربوط به آنالیز اسپرم همه روزه و در ساعات کاری آزمایشگاه پذیرش می‌شود. قبل از نمونه‌دهی و هنگام پذیرش شرایط انجام این آزمایش توسط کارشناس مسئول این بخش برای مراجعین توضیح داده خواهد شد.
علت تعیین ساعت ویژه انجام آزمایش Semen و قائل شدن پرسنل مسئول این آزمایش از این جهت می‌باشد که خطاهای دخیل در نتایج این آزمایش به حداقل رسانده شود و هر نمونه بلافاصله پس از دریافت از مراجعین با شرایط استاندارد و مطلوبی بررسی گردد.

 • دستگاه اسپرموگرام تمام اتوماتیک Quick Check Gold  ساخت اتریش
 • آزمایش اسپرموگرام در این آزمایشگاه با استفاده از دستگاه اسپرموگرام تمام اتوماتیک Quick Check Gold ساخت اتریش انجام می شود این دستگاه قادر به شمارش اسپرم های زنده می باشد.

در روشهای دیگر مبتنی بر شمارش میکروسکوپی نمونه، میزان اختلاف نتایج در دفعات مختلف توسط یک فرد به طور متوسط بیش از ۳۰% و این میزان اختلاف در نتایج به دست آمده توسط افراد مختلف بیش از ۴۰% می‌باشد. این آمار سبب شده که این روش آنالیز اسپرم یک روش قابل اعتماد در مقایسه با سایر روش ها ‌باشد. از مزایای دیگر این روش می‌توان دقت بالا، عدم وابستگی به کاربر، قابل استناد و قابل مقایسه بودن نتایج را نام برد. این ویژگی‌ها سبب شده که متخصصان با اعتماد کامل، به تفسیر و تشخیص براساس نتایج حاصل از این روش آزمایش بپردازند.

بخش بیوشیمی ادرار در هر دو شیفت کاری آزمایشگاه فعال می‌باشد و نمونه‌ها‌ی بیماران حداکثر با فاصله‌ی دو ساعت از زمان نمونه‌گیری، مورد آزمایش قرار می‌گیرد. انجام آزمایش های مربوط به این بخش در دو شیفت کاری و توسط دو پرسنل مجزا انجام می شود.
انجام آزمایش‌ها به روش‌های معمول و براساس استانداردهای اعلام شده از سوی آزمایشگاه مرجع سلامت و استانداردهای به روز آزمایشگاهی صورت می‌گیرد.
در این بخش نمونه های غیرعادی از نظر رنگ و ظاهر به تشخیص آزمایشگاه در اولویت انجام قرار می گیرند.
از آنجا که در این آزمایشگاه جهت نمونه آنالیز وکشت ادرار دو ظرف جداگانه به مراجعین داده می‌شود نمونه‌هایی که از نظر پروتئین، قند، خون و سایر متابولیتهای نادر، مثبت باشند، بار دیگر از طریق نمونه کشت آن چک خواهد شد. این هماهنگی بین بخشها از طریق چک کردن نتایج آنالیز ادرار با بخش بیوشیمی خون در اندازه گیری پروتئین ادرار به روش کمی نیز برقرار می‌باشد.

آزمایش‌های این بخش مانند اکثر بخش های دیگر به صورت روزانه تحت نظارت مستقیم مسئول فنی انجام می‌گیرد.

 • انجام آزمایش های Wright ، Coombs Wright و ۲ME به روش لوله ای
 • تیتراسیون کامل ASO  در صورت مثبت بودن
 • انجام تست‌های Direct Coombs و Indirect Coombs بصورت لوله‌ای و با کنترل Check Cell
 • انجام تست VDRL بصورت رایگان و بدون نیاز به درخواست پزشک، در صورت مثبت بودن تست RPR

آزمایش با روش ایمونوفلورسانس یکی از بخش‌های متمایز در این مرکز است که برای اولین بار در سطح استان راه‌اندازی شده است. از ویژگی‌های این روش آزمایشگاهی اختصاصیت بالا نسبت به حساسیت روش است و در نتیجه، نتایج حاصل از این روش آزمایشگاهی از مثبت کاذب کمتری برخوردار است و پزشک معالج با درخواست آزمایش‌های تکمیلی در مدت کوتاه تری می‌تواند به تشخیص بالینی دست یابد.
از ملزومات پایه‌ی این روش آزمایشگاهی تهیه میکروسکوپ با قابلیت ساطع نمودن اولتراویوله با قدرت نفوذ بالا می باشد. برخورد این نور با ماده فلورسانت سبب ایجاد نور درخشان فلورسانس شده و تشخیص تست را امکان‌پذیر می نماید. در پروسه‌ی انجام آزمایش، اجزاء مورد بررسی با ماده‌ی فلورسانت کد می‌شوند و توسط این میکروسکوپ با تابش نور فلورسانس، رنگ سبز درخشانی از خود ساطع می‌نمایند.
به علت وجود ماده‌ی فلورسانت این روش نیاز به دقت و حساسیت بالا در مراحل انجام آزمایش خواهد داشت؛ لذا تمامی نمونه‌ها پس از جواب اولیه مثبت، به روش تیتراسیون تکرار می‌گردند تا عدد مورد نظر و تائید شده حاصل گردد.
در حال حاضر اکثر آزمایش‌های انجام شده با این روش، در این مرکز، جز آزمایش‌های تخصصی روماتوئیدی هستند و همچنان در حال گسترش و به‌روزرسانی می‌باشد.
طی تحقیقات سال های اخیر بیماری‌های روماتوئیدی با تنوع و علائم مختلف معمولاً با علت آنتی‌بادی‌های خود ایمن ایجاد می‌شوند و این آنتی‌بادی‌ها به علت تولید شدن در داخل بدن بیمار از مشابهت بالایی برخوردارند؛ لذا در پروسه‌ی انجام آزمایش و تشخیص نوع بیماری باید از روشی با اختصاصیت بالا بهره برد تا از پدیده‌ی Cross Reaction و تداخلات تشخیصی جلوگیری شود.

PCR به معنی واکنش زنجیره‌های پلی‌مراز ژنوم از دقیق‌ترین روش‌های شناسایی کروموزوم در حال حاضر در دنیا است. هدف از این روش شناسایی رشته‌های DNA و RNA خارج شده از نمونه‌ها با توجه به رشته‌های الگوی موجود در دستگاه PCR است. این آزمایش‌ها در بخش تخصصی شناسایی مولکولی آزمایشگاه انجام می‌گیرد.
PCR به دلیل کاربرد زیاد روش‌های مختلفی دارد که جدیدترین آن Real Time PCR می‌باشد. در این تکنیک کلیه مراحل استخراج و شناسایی، مشاهده و اندازه‌گیری ژنوم‌ها بدون ‌وقفه و در طی یک واکنش انجام می‌گیرد.
از خصوصیات بارز این روش استخراج ژنوم، کاهش زمان سیکل‌های PCR، حذف مراحل Post PCR، استفاده از نشانگرهای فلوروژنیک و روش‌های حساس آشکارسازی ژنوم‌ها نسبت به روش های معمولی است. همچنین این روش علاوه بر شناسایی یا به اصطلاح کیفی بودن، میزان کمی و عددی از هر باند را نیز نشان داده و از حساسیت و اختصاصیت بسیار بالایی برخوردار است. این ویژگی‌ها سبب شده که روش Real Time در مقام بهترین روش اندازه‌گیری ژنوم قرار گیرد و برای بسیاری از بیماری‌ها به عنوان روش تشخیص قطعی و نهایی در نظر گرفته شده است.
در این آزمایشگاه جهت رفاه حال مراجعین و پزشکان از PCR جهت انجام آزمایش‌های متعددی بهره برده می‌شود که همچنان در حال گسترش و به‌روز رسانی است. بطور مثال:
۱.بررسی بیماری‌های خود ایمن با سنجش آزمایش HLA Typing
۲.تشخیص انواع پاتوژنها در بیماری‌های مختلف ویروسی و باکتریایی مانند هپاتیت، ایدز، بروسلا و …
۳.تعیین ژنوتایپ ویروس (Genotyping)

لیست آزمایشات تشخیص طبی و پاتولوژی

شما می توانید برای مشاهده و جستجوی لیست تست های آزمایشگاه مرکزی پاتوبیولوژی، و مشاهده جزئیاتی چون متد انجام تست،کاربرد بالینی، تفسیر آزمایش و آمادگی های احتمالی لازم برای مراجعه کننده قبل از نمونه گیری و انجام آزمایش، به جدول زیر مراجعه کنید.

لازم به ذکر است پیش از مراجعه به آزمایشگاه جهان کودک از طریق بخش تماس با ما از امکان انجام آزمایش مورد نظر و زمان آن اطمینان حاصل فرمایید.

نام آزمایشروش انجام آزمایش
۲۵-(OH)-vitD/(25-Hydroxy vitamin D)CLIA
۱۷-OH-ProgesteroneEIA
۲۵ (OH ) - vit D / (25-Hydroxy vitamin D)ECL /CLIA/ELFA
۵- HIAA, Screening, urine ( 24 h. ) ( 5- Hydroxy indolacetic acid )Qualitative
A/GCalculation
ABO Blood Group, RH and Du factorCell typing and Sero Typing
(Culture)AbscessDirect Smear+ Culture
( Angiotensin- Converting Enzyme )ACEEnzymatic( FAPGG)
( total and prostatic )Acid PhosphatasePhotometry ( PNPP IFCC)
( Adrenocorticotropic Hormone )ACTHECL
Actinomycetes / NocardiaDirect smear + Culture
Activated PTTCoagulation
Addis count randomMicroscopic images
Addis count.12 hrsMicroscopic images
AlbuminPhotometry (Bromcresol Green)
Albumin+ MicroAlbumin-CSFImmuno Turbidimetric
Albumin+ MicroAlbumin,UrineImmuno Turbidimetric
AldolaseF – ۱,۶ – DP Enzymatic
ARR (Aldosterone- Renin - ratio)Calculation
Aldosterone, serumEIA / CLIA
Aldosterone, Urine(24h)EIA
(total and Heat stable)Alkaline phosphatasePhotometry IFCC
Allergy test, (quantitative )Food, Respiratory, pediatric And mixed panelsRIDA q- line( Immuno blot )
Alpha 1 Antitrypsinnephelometry
Alpha FetoproteinECL
Alpha Heavy Chain, QualitativeImmunoelectrophoresis
Amino Acids, Urine, QualitativeTLC
Ammonia, PlasmaEnzymatic
Amniotic Fluid bilirubinSpectrophotometry
Amoeba , stoolWet mount
Amylase, serumEnzymatic (IFCC)
( Random )Amylase, urineEnzymatic (IFCC)
Anaerobic CultureDirect smear+culture
(Culture)Anal SwabDirect Smear+ Culture
AndrostenedioneEIA
Anti - Acetylcholin Receptor (ACRA) IgGEIA
Anti - Aquaporin-4 Antibody or Anti Aqp-4 (NMO) IgGIIFT
Anti - B2- Glycoprotein IgGEIA
Anti - B2- Glycoprotein IgMEIA
Anti - Borrelia CSFCLIA
Anti - Borrelia IgGCLIA
Anti – Borrelia IgMCLIA
Anti – Brucella IgGEIA
Anti – Brucella IgMEIA
Anti – C1q AntibodyEIA
Anti - Cardiolipin IgGEIA
Anti - Cardiolipin IgMEIA
Anti - Centromere Antibodies or ACA IgGIIFT
Anti - Chlamydia trachomatis IgAEIA
Anti - Chlamydia trachomatis IgGEIA
Anti - Chlamydia trachomatis IgMEIA
Anti – CMV CSFECL/CLIA
Anti – CMV IgGECL/CLIA
Anti- CMV IgG avidityCLIA
Anti – CMV IgMECL/CLIA
Anti - Cyclic Citrullinated Peptide (ANTI CCP(CPA))-IgGEIA/ECL
Anti - ds DNA - NCX IgGEIA
Anti - EBV VCA CSF ( Viral capsid antigen )CLIA
Anti - EBV VCA IgG ( Viral capsid antigen )CLIA
Anti - EBV VCA IgM ( Viral capsid antigen )CLIA
Anti - Echinococcus IgG (Hydatid cyst)EIA
Anti-Endomysial Antibodies or EMA (IgG &IgA)IIFT
Anti - Fasciola Hepatica IgGEIA
Anti - GBM ( glomerular basement membrane-IgG)EIA
Anti - Gliadin IgA (Deamidated gliadin peptide)EIA
Anti - Gliadin IgG (Deamidated gliadin peptide)EIA
Anti-glutamic acid decaboxylase antibody (GADA) IgGEIA
Anti - HAV IgG+IgMECL/CLIA
Anti - HAV IgMECL/CLIA
Anti – HBc (Total) IgG+IgMECL/CLIA
Anti – HBc (IgM)ECL/CLIA
Anti – HBe (Total) IgG+IgMECL/CLIA
Anti – HBs IgGECL/CLIA
Anti - HCVECL
Anti - HCV IgG(western Blot)RIBA
Anti - HDV IgGEIA
Anti - Helicobacter pylori IgAEIA
Anti - Helicobacter pylori IgGEIA
Anti - Helicobacter pylori IgMEIA
Anti – HEV(Total) IgG+IgM+IgAEIA
Anti- Histone IgGEIA
Anti - HIV IgGWestern blot
Anti – HSV1 CSFCLIA / ECL
Anti – HSV1 IgGCLIA / ECL
Anti - HSV1(gC1) IgMEIA
Anti - HSV2 CSFCLIA / ECL
Anti - HSV2 IgGCLIA / ECL
Anti - HSV2(gG2) IgMEIA
Anti - HTLV-1 & II (Total) IgG+IgMEIA
Anti – Insulin antibody (IAA) IgGEIA
Anti – Intrinsic factor IgGEIA
Anti – Islet cell (ICA) IgGIIFT
Anti - jo -1 IgGEIA
Anti - Leishmania donovani - IgGIIFT
Anti - Listeria monocytogenes (1/2 a , 4b) IgGIIFT
Anti- LKM 1 ( Anti liver kidney microsomal antibodies ) IgGEIA
Anti - MCV IgGEIA
Anti - Measles IgGCLIA
Anti - Measles IgMCLIA
(IgG,IgA,IgM)Anti - Mitochondrial Antibodies or AMAIIFT
(Anti - MPO ( Myeloperoxidase-IgGEIA
(AMH)Anti - mullerian HormonEIA/ECL
Anti – Mumps IgGCLIA
Anti – Mumps IgMCLIA
Anti - MUSKEIA
Anti - Mycoplasma Pneumoniae IgGEIA
Anti - Mycoplasma Pneumoniae IgMEIA
Anti - Neutrophil Cytoplamic Antibodies or ANCA (P,C) IgGIIFT
Anti - Nuclear Antibodies or ANA IgGIIFT
Anti - parietal cell antibody or APCA IgGIIFT
Anti - phospholipase A2 Receptor antibodies or Anti PLA2R IgGIIFT
Anti – Phospholipid-Screen IgGEIA
Anti – Phospholipid-Screen IgMEIA
Anti - PR3 –hn-hr- IgG ( Proteinase 3 ) IgGEIA
Anti – Protein Tyrosine phosphatase-like protein IA2 antibody(IA-2A) IgGEIA
Anti - Rubella IgGCLIA / ECL
Anti - Rubella IgMCLIA / ECL
Anti - Saccharomyces cerevisiae Antibodies or ASCA (IgG&IgA)IIFT
Anti - Scl - 70 IgGEIA
Anti-Sm-IgG (Anti smith)EIA
Anti - Smooth Muscle Antibodies or SMA- IgG&IgAIIFT
Anti - SS-A ( Ro ) IgGEIA
Anti - SS-B ( La ), IgGEIA
Antithrombin III activityColorimetry
Anti - Thyroglobulin (TG), IgGECL /CLIA
Anti - Toxo - IgG avidityCLIA
( Toxoplasma gondii ) Anti –Toxo IgGECL /CLIA
( Toxoplasma gondii ) Anti –Toxo IgMECL /CLIA
Anti- Toxocara canis IgGEIA
Anti –TPO ( Anti thyroid peroxidase ) IgGECL /CLIA
Anti- TSH receptorEIA
Anti - tTG IgA (tissue transglutaminase)EIA
Anti - tTG IgG (tissue transglutaminase)EIA
(Anti - U1-sn RNP (Small nuclear ribonucleoprotein particles-IgGEIA
Anti -VZV IgGCLIA
Anti -VZV IgMCLIA
(Factor V leiden)APC - RCoagulation
Apolipoprotein A1Immunoturbidimetry
Apolipoprotein BImmunoturbidimetry
Aqueous, vitreous fluidDirect Smear+Culture
Ascitic Fluid (Culture) Or peritoneal fluidDirect Smear+ Culture
(Culture)Armpit SwabDirect Smear+ Culture
ASOTImmunoturbidimetry
Aspergillus species(Aspergillus fumigatus,Aspergillus flavus)Culture
( culture )Aspirated fluidDirect Smear+ Culture
AutohemolysisPhotometry
(CTX)B – CrossLapsECL
B2 – MicroglobulinEIA /Immunoturbidimetry
B2 – Microglobulin - CSFEIA /Immunoturbidimetry
Bacillus anthrasisDirect smear
BAP OSTASECLIA
BCR-ABL (RNA), Qualitative and Quantitative.Real-Time PCR
Mbcr-abl ( p 190)
Mbcr-abl(p210) Philadelphia chromosome
(Direct)BilirubinDiazo (DPD)
(Total)BilirubinDiazo (DPD)
Bleeding (Duke) Clothing TimeLee & white
(Culture)BloodDirect Smear+ Culture
Blood EosinophilWright staining
Blood GAS(ABG),(VBG)GASTAT 1820
Body Fluid GlucosePhotometry (HexoKinase)
Body Fluid proteinPhotometry (HexoKinase)
Bone marrow (Culture)Direct Smear+ Culture
Borrelia ( peripheral blood smear )Wright staining
Breast (Culture)Direct Smear+ Culture
Bronchial Washing (Culture) BAL( Lavage) (Culture)Direct Smear+ Culture
BrucellaCulture
Brucella Agglutination test(wright,coombs wright and 2ME )Tube Agglutination
Buttocks Lesion (Culture)Direct Smear+ Culture
C - PeptideECL
C1 InactivatorNephelometry
C1qRID( Radial immunodiffusion )
C1q AbEIA
( Complement C3 )C3Immunoturbidimetry
( Complement C4 )C4Immunoturbidimetry
CA 125ECL
CA 15-3ECL
CA 19-9ECL
CA 242EIA
CA 72 - 4EIA/ECL
CalcitoninCLIA
( Total and Ionized )Calcium, SerumPhotometry (NM-BAPTA)
(Random and 24 h. )Calcium, urinePhotometry (NM-BAPTA)
CalprotectinEIA
Candida speciesDirect smear + Culture
CarbamazepineFluorescence polarization
(Brucella)CastanedaCulture
Catheter/ pins, prosthetic valvesDirect Smear+ Culture
(Culture)Catheterized urineUrine Analysis + Culture(UA/UC)
( Complete Blood Count)CBCElectronic Counter
CEAECL
CEA-CSFECL
CeruloplasminImmunoturbidimetry
(Culture)Cervical dischargeCulture
( monilia)Cervical discharge for candidaDirect Smear+ Culture
Cervical discharge for GCDirect Smear+ Culture
Cervical discharge for ListeriaCulture
Cervical discharge for MycoplasmaCulture
Cervical discharge for ureaplasmaCulture
Cervical mucus contact TestMicroscopic
CH50EIA
( DNA)Chlamydia trachomatisReal-Time PCR
Chloride-CSF(Ion-Selective Electrode)ISE
Chloride, serumISE ( Indirect )
Chloride, urine (Random and 24h.)ISE ( Indirect )
CholesterolEnzymatic PAP
Cholesterol / HDLCalculation
CholinesteraseColorimetery
( C1q)CICEIA
(Random and 24 h.)Citrate, urineEnzymatic
Clot RetractionClotting Time
CMV DNA QualitativeReal-Time PCR
CMV DNA QuantitativeReal-Time PCR
(bicarbonate)Co2Enzymatic
Cold AgglutininAgglutination
Cold HemolysinHemolysis(Donath-Landstriner Test)
( Direct and indirect )Coombs testAgglutination
Coombs Wright Agg. TestTube Agglutination
Copper, serumPhotometry
Copper, urine (24 h.)Photometry
Cortisol,Free,Urine(24h)EIA
Cortisol, salivaECL
Cortisol, serumECL/CLIA
Corynebacterium diphtheriaeDirect smear + Culture
Creatine phosphokinase (CPK)DGKC-IFCC
CPK-MB IsoenzymeECL
Creatinine clearance, urine (24 h.)Calculation
Creatinine, serumCompensated (Jaffe)-kinetic
(Random, 12 h. and 24 h.)Creatinine, urineCompensated (Jaffe)-kinetic
CRP and High sensitivity CRPImmunoturbidimetric
CryofibrinogenPrecipitation
CryoglobulinPrecipitation
Cryptococcus species 🙁 Cryptococcus neaformans )Direct smear + Culture
CSF (Culture)Direct Smear+ Culture
CSF CountChamber
CyclosporineECL
Cystatin - CParticle enhanced Immunoturbidimetric assay
( Random )cystine, urineNitroprusside Test
D - DimerImmuno Turbidimetric
Demodex folliculorumDirect smear
Dermatophyton species : (Microsporum,Trichophyton and Epidermophyton species )Direct smear + Culture
DHEA SulfateECL
( Dihydrotestosterone )DHTEIA
DigoxinECL
DU FactorAgglutination
Dysmorphic RBCUrine microscopic
(Culture)EarDirect Smear+ Culture
(Direct &Culture)Ear swab for FungiDirect Smear+ Culture
EBV ( DNA ), QualitativeReal-Time PCR
EBV DNA QuantitativeReal-Time PCR
Enterobius VermicularisScatch tape Test
Enteropathogenic E.ColiDirect Smear+ Culture
Enterovirus ( RNA ),QualitativeReal-Time PCR
EosinophilsWritgh staining
Epinephrine,Plasma (Adrenalin)EIA
Epinephrine,Urine (24h.)EIA
EPO (Erythropoietin)EIA
Erythrasma( corynebacterium minutissimum )Direct smear
(۱hr.&2hrs)ESRWestergren
EstradiolECL/ CLIA
Estriol (Unconjugated) Free EstiolEIA
(Culture)EyeDirect Smear+ Culture
Factor V Leiden(G1691A)(DNA)Real-Time PCR
Factor XIIICST (Clot solubility test )
(Fibrin degradation product )FDPLatex Agglutination
( Monilia )FDU For CandidaDirect Smear+ Culture
FDU For GardnerellaDirect Smear+ Culture
FDU For GCDirect Smear+ Culture
FDU For ListeriaCulture
FDU For MycoplasmaCulture
FDU For UreaplasmaCulture
FerritinECL/CLIA
FibrinogenCoagulation
First Few Drops of UrineDirect Smear+ Culture
First few drops of urine after Prostatic massageDirect Smear+ Culture
First few drops of urine after Prostatic massage for candidaDirect Smear+ Culture
First few drops of urine after Prostatic massage for GardnerellaDirect Smear+ Culture
First few drops of urine after Prostatic massage for GCDirect Smear+ Culture
First few drops of urine after Prostatic massage for ListeriaCulture
First few drops of urine after Prostatic massage for MycoplasmaCulture
First few drops of urine after Prostatic massage for UreaplasmaCulture
First portion of Urine(UA/UC)
First portion of Urine(UA)
(Culture )FistulaDirect Smear+ Culture
FLT3( ITD, D835)- DNAReal-Time PCR
(Folate)Folic AcidECL
Food panel-IgEImmuno -Blot
(VB1+VB2+EPS+VB3)Four glasstests stamey’s testsWet mount+ Culture+ Direct Smear
Fragility testHemolysis
(osmotic)FragilityExposure of Erythrocytes to increasingly hypotonic solutions
Free T3ECL
Free T4ECL
Free Androgen index )FAI)(Calculation)Testesterone/SHBG
Free BHCGECL
Free Kappa & Lambda,(light chains), serum, quantitativeTurbidimetry
Free MetanephrineEIA
Free NormetanephrineEIA
Free PSA /Total PSACalculation
FTI(Free Thyroxin index)Calculation
FructosaminePhotometry
FSHECL/CLIA
FTA-ABS ( IgG)IIFT
( Quantitative)G.6.P.DEnzymatic
( Qualitative)G.6.P.DFluorescent Spot Test
Gardnerella vaginalisDirect smear+Culture
Gastrin-17-AdvancedEIA
Genital lesion for Haemophilus ducreyiDirect Smear+ Culture
( Gamma - Glutamyl Transferase )GGTIFCC-SZASZ
Glomerular Filtration Rate (GFR)Calculation
GlucosePhotometry (HexoKinase)
Glucose - CSFPhotometry (Hexokinase)
(Culture)Groin SwabDirect Smear+ Culture
Growth HormoneECL/CLIA
( Glucose tolerance test )GTTPhotometry (HexoKinase)
(Culture)Gum SwabDirect Smear+ Culture
(Direct &Culture)Gum swab for FungiDirect Smear+ Culture
H.pylori - Antigen ( stool )EIA
Haemophilus ducreyiDirect smear + Culture
Haemophilus influenzaDirect Smear+ Culture
(Direct &Culture)Hair for FungiDirect Smear+ Culture
( Acidified serum test )Hams testHemolysis
HaptoglobinImmunoturbidimetery
( Hemoglobin A1C )Hb.A1CTINIA (Turbidimetric inhibitionimmunoassay )
HBe - AgECL/CLIA
HBs - AgECL
HBs – Ag confirmatoryECL
HBV DNA QualitativeReal-Time PCR
HBV DNA QuantitativeReal-Time PCR
HCG(Beta subunit), FreeECL
HCG(Beta subunit), TotalECLIA
HCV RNA GenotypingReal-Time PCR
HCV RNA QualitativeReal-Time PCR
HCV RNA QuantitativeReal-Time PCR
HE4ECL
Heinz bodySupravital Staining
Hematocrit۱.Electronic - Counter 2.Microhematocrit
Hemoglobinمراجعه شود به CBC
Hemoglobin, Unstable ,QualitativeHeat test + isopropanol test
Hemosiderinestaining
Hemoglobin electrophoresis(Hgb.Electrophorsis)Micro capillary electrophpresis (Quantitative)
High Density LipoproteinEnzymatic Direct HDL
High sensitivity CRPImmunoturbidimetry
(HIV-1 antigen and total antibodies to HIV-I&II)HIV Combi PTECL / EIA
HIV-1 RNA QualitativeReal-Time PCR
HIV-1 RNA QuantitativeReal-Time PCR
(B5,B7,B8,B51,B52)HLAPCR-SSP
HLA B * 27PCR
HLA-B5 (51,52)PCR
HLA-B * 51PCR
HLA-B * 52PCR
HLA-B * 07PCR
HLA-B * 08PCR
HOMA-IR(Homeostasis modell Assessment test)Calculation
HomocysteineEnzymatic
Homocysteine UrineSliver Nitroprusside-Test
Homogentisic Acid, urine( Random)(Alkaptonuria)َAlkaline Reduction & Ferric Chloride Test
(HPV (DNA Genotyping) (32 TypesPCR-Reverse Hybridization
HSV 1,2 DNA QualitativeReal-Time PCR
HSV 1,2 DNA QuantitativeReal-Time PCR
ID.CoombsHemagglutionation
( Immunoglobulin A )IgAImmunoturbidimetry
IgE( Immunoglobulin E )ECL
IGF - 1( insutin - like growth factor 1 )CLIA
( Insulin - like growth factor binding protein - 3 )IGF BP -3EIA/CLIA
IgG 4Nephelometry
IgG-CSFTurbidimetry
( Immunoglobulin G )IgGImmunoturbidimetry
( Immunoglobulin M )IgMImmunoturbidimetry
Immunoglobulin EECL
Inhibin AEIA
Inhibin BEIA
InsulinECL
IronPhotometry (Ferrozine)
JAK2 (V617F) (DNA), QualitativeReal-Time PCR
Kappa & Lambda,(light chains), serum, quantitativeNephelometry
Lactic AcidEnzymatic
Last portion of urineUrine Culture (UA/UC)
Last portion of urine(UA)
( Lactate Dehydrogenase )LDHEnzymatic (IFCC-L→P)
LDL/HDLCalculation
LE Cells( Lupus Erythematosus Cells )Wright staining
Leishmania, skin lesionWright staining
Lesion (culture )Direct Smear+ Culture
LHECL/CLIA
LipaseEnzymatic
ListeriaCulture
(g1/2a,4b)Listeria monocytogenesIIFT
LithiumColorometry test
Low Density LipoproteinEnzymatic Direct LDL
( a )Lp(a), LipoproteinImmunoturbidimetry
(PTT – LA & KCT)Lupus Anticoagulants ScreeningCoagulation
Macro prolactineCLIA / ECL
Magnesium, serumPhotometry ( Xylidyl Blue)
(Random and 24 h.)Magnesium, urinePhotometry ( Xylidyl Blue)
Malaria ( peripheral blood smear )wright staining
Malassezia FurfurDirect
Mbcr – abl ( p 190 ) RNA QualitativeReal-Time PCR
Mbcr – abl ( p 190 ) RNA QuantitativeReal-Time PCR
Mbcr – abl ( p 210 ) RNA QualitativeReal-Time PCR
Mbcr – abl ( p 210 ) RNA QuantitativeReal-Time PCR
Metachromatic GranulesStaining
Metanephrine, Urine (24h)EIA
MethemoglobinPhotometry
( Random, 12h & 24h )Microalbumin, UrineImmunoturbidimetry
Middle Portion of urine(UC)Urine Culture
Middle Portion of urine(UA)
Mixed panel -IgEImmuno- Blot
Mono TestHemaglutination
(Culture)Mouth SwabDirect Smear+ Culture
(Direct &Culture)Mouth swab for FungiDirect Smear+ Culture
MPS ( Mucopolysaccharides , urine ) ( Random )Spot Test
( Methicillin Resistant staphylococcus aureus )MRSADirect Smear+ Culture
(Methicillin Resistant Staph. Epidermidis)MRSEDirect Smear+ Culture
MTHFR (A1298C) DNAReal-Time PCR
MTHFR ( C677T ) DNAReal-Time PCR
Mycoplasma hominisCulture
(Direct &Culture)Nail scraping for FungiDirect Smear+ Culture
(Culture)NasalDirect Smear+ Culture
Nasal EosinophilsWright staining
Nasal swab for FungiDirect Smear+ Culture
NBT ( Nitro Blue Tetrazolium test )Cyto chemistry
Neisseria gonorrhoeaeDirect smear + Culture
(Stool)NeutrophilsWright staining
(Nuclear Mitiotic Apparatus protein)NMP22Rapid , qualitative
(Culture)NocardiaDirect Smear+ Culture
Norepinephrine, Urine ( 24 h. )EIA
Normetanephrine, Urine (24h)EIA
Occult Blood, stoolImmuno chromatography
OsteocalcinCLIA
Ova and parasite, stoolFormalin - EthylAcetatemethod
(Random and 24 h.)Oxalate, urineEnzymatic
PAI-1 4G/5GReal-Time PCR
PAPP-AECL
PCHHemolysis of Erzthrocztes after exposure of coagulated blood to various temprature (4°C/37°C)
PCT( Post Coital Test)Sims Huhner
pediatric panel - IgEImmuno -Blot
Pericardial fluidDirect Smear+ Culture
Perineal Swab (Culture)Direct Smear+ Culture
Periphers Blood SmearWright staining
Peritoneal fluidDirect Smear+ Culture
PhenobarbitalFluorescence polarization
PhenytoinFluorescence polarization
PhosphatePhotometry ( Molybdate UV)
(Random and 24 h.)Phosphate, urinePhotometry ( Molybdate UV)
Pilonidal abscessDirect Smear+ Culture
pimpleDirect Smear+ Culture
( Pyruvate Kinase )PKFluorescent Spot Test
( Phenylketonuria)PKU, urine RandomFerric chloride test
Plasma AminoacidsHPLC
Plasma Phenylalanine(TLC, Semi Quantitative )
Plasma PhenylalanineHPLC Quantitative
Plasma Tyrosine( TLC, Semi Quantitative)
Plasma TyrosineHPLC Quantitative
(Malaria)Plasmodium-          Direct smear
(Culture)Pleural FluidDirect Smear+ Culture
pml-rara RNA QualitativeReal-Time PCR
pml-rara RNA QuantitativeReal-Time PCR
Porphobilinogen , urineExtraction
( Random )Porphyrin screening ( Uroporphyrin and, Coproporphyrin ), urineExtraction
(Culture)Post nasal dischargeDirect Smear+ Culture
Potassium (K), serumISE (Indirect)
( Random and 24 h. )Potassium, urineISE (Indirect)
PRA( Plasma Renin Activity )EIA
( Random )Pregnancy test, urineLatex agglutination
( N - Terminal Pro B - Type natriuretic peptide )Pro BNPECL
(PCT)ProcalcitoninECL
ProgesteroneECL
ProinsulinEIA
ProlactinECL/CLIA
Prostatic dischargeDirect Smear+ Culture
Prostatic discharge For CandidaDirect Smear+ Culture
Prostatic discharge For GardenellaDirect Smear+ Culture
Prostatic discharge For GCDirect Smear+ Culture
Prostatic discharge For ListeriaCulture
Prostatic discharge For MycoplasmaCulture
Prostatic discharge For UreaplasmaCulture
Protein CColorimetery
Protein CSFturbidimetric
Protein SCoagulation
Protein, total, serumPhotometry(Biuret)
Protein, urine(12 and 24 h. )turbidimetric
Prothrombin ( G20210A)(DNA)Real-Time PCR
PSA ( Free )ECL
PSA(Total)ECL/CLIA
( Prothrombin Time )PTCoagulation
PTH ( 1 - 84 )ECL/CLIA
PTH ( intact )ECL
(Random)Reducing substance, urine and stoolAlkaline Reduction
ReninCLIA
Respiratory panel - IgEImmuno- Blot
Retic production Index (RPI)Calculation
Reticulocyte countVital staining
( Rheumatoid Factor )RFImmunoturbidimetric assay
RH factorAgglutination
ROMA Index(Risk of ovarian Malignancy Algorithm)Calculation
CA 125 / HE4
( Rapid plasma reagin test )R.P.RFlocculation(SlideAgglutination)
SalmonellaDirect Smear+ Culture
(Direct &Culture)Scalp scraping for FungiDirect Smear+ Culture
Semen analysisC.A.S.A
Semen FructoseColorimetry
Serum Protein ElectrophoresisMicro capillary electrophoresis
(Monoclonal immunoglobulins & free light chains )Serum protein immunotypingMicro capillary electrophoresis
(AST)SGOTEnzymatic ( IFCC)
(ALT)SGPTEnzymatic ( IFCC)
SHBG( Sex Hormone Binding Globulin )ECL
ShigellaDirect Smear+ Culture
ShistozomaDirect smear
Sickel Cell, PreparationSodium Metabi sulfite
Sims Huhner Test(PCT)Post coital test (PCT)
Skin scraping for Fungi (Direct &Culture)Direct Smear+ Culture
Sodium (Na), serumISE (Indirect )
( Random and 24 h. )Sodium, urineISE(Ion -selective electrode )
Specific Gravity(Test strip or Refractometr)
( Random and 24 h. )Specific Gravity, urineRefractometery
sperm agglutinating antibody, serum and / or cervical mucusAgglutination
Sperm (Culture )Direct Smear+ Culture
Sperm for GCDirect Smear+ Culture
Sperm for mycoplasmaCulture
Sperm for ureaplasmaCulture
Spermogram testC.A.S.A
Sputum (Culture )Direct Smear+ Culture
Sputum EosinophilsWright staining
Sputum for Fungi(Direct &Culture)Direct Smear+ Culture
Stone AnalysisQualitative
StoolCulture
(Culture)Stool Cult. for Vib. Cholerae(wet mount) Direct Smear+ Culture
Stool EosinophilsWright staining
Stool ExaminationFormaline – Ethyl Acetate
Stool fat, RandomSudan 3 stain
Stool for Fungi (Direct &Culture)Direct Smear+ Culture
Stool NeutrophilsWright staining
Stool PHIndicator paper
Stool WBCWet mount
Streptococcus agalactiae / pneumonia / pyogenesDirect Smear+ Culture
( Random and 24 h. )Sugar, urinePhotometry(Hexokinase)
SulfhemoglubinPhotometry
(Culture)Suprapubic UrineUrine Analysis+ Culture(UA + UC)
(Culture)Surgery SiteDirect Smear+ Culture
(Culture)Synovial FluidDirect Smear+ Culture
T - UptakeECL
T3 ( total )ECL
( total )T4ECL
TacrolimusECL
Tb-Interferon-Test(IGRAs)Interferon-Gamma Release Assay
Interferon-gamma-release-assay(IGRA),(Quantiferon)
Testosterone (Free)EIA/CLIA
Testosterone (total)ECL
Three glasstests VB1,VB2,VB3(UA/UC)( first + middle + last portion)Wet mount+ Culture
Throat Swab (Culture)Direct Smear+ Culture
Thymidine KinaseCLIA
ThyroglobulinECL/CLIA
( Total Iron Binding capacity )TIBCFerene
Tinea versicolor( Malassezia fur fur )Direct smear
Tounge Swab (Culture)Direct Smear+ Culture
Tounge swab for Fungi (Direct &Culture)Direct Smear+ Culture
( Treponema Pallidum Haemagglutination assay)TPHAAgglutination
(Culture)Tracheal washingDirect Smear+ Culture
TransferrinImmunoturbidimetri
Transferrin SaturationCalculation
Trichomonas vaginalis / hominisDirect Smear
TriglyceridePhotometry (GPO-PAP)
Troponin IECL
Troponin TECL
Tryptic Activity of FecesSemi Quantitative
TSHECL
Tumor M2-PK (Stool test) Pyruvat Kinase M2ELISA
(first portion + middle portion)Two glasstestsWet mount+ Culture
(Culture)Umblicus SwabDirect Smear+ Culture
Unstable Hgb, QualitativeHeat & Isopropanol test
Urea clearance, serum and urine( 24 h. )Calculation
Urea, serumPhotometry ( Ureas UV)
( Random and 24 h. )Urea, urinePhotometry (Ureas U.V)
Ureaplasma urealyticumCulture
(Culture )Urethral DischargeDirect Smear+ Culture
(Culture )Urethral Discharge for candidaDirect Smear+ Culture
(Urethral Discharge for Gardenerella(CultureDirect Smear+ Culture
(Culture )Urethral Discharge for GCDirect Smear+ Culture
(Culture )Urethral Discharge for ListeriaDirect Smear+ Culture
Urethral Discharge for mycoplasmaCulture
Urethral Discharge for UreaplasmaCulture
Uric Acid, serumPhotometry( Uricase)
( Random and 24 h. )Uric Acid, urinePhotometry(Uricase)
(middle portion)UrinalysisWet mount
(middle portion)Urinalysis +Urin cultureWet mount+Culture
(UBC)Urinary Bladder CancerRapid test, qualitative
( AP)Urine after Prostatic massageUA/UC
Urine after Prostatic massage ( AP ) for candidaUA/UC
Urine after Prostatic massage ( AP ) for GCUA/UC
Urine after Prostatic massage ( AP ) for G.vaginalisUA/UC
Urine after Prostatic massage ( AP ) for mycoplasmaCulture
Urine after Prostatic massage ( AP ) for ureaplasmaCulture
Urine Analysis(Microscopic image)Test strip+ wet mount
Urine BileTest strip and chemical method
Urine Culture without UACulture
Urine EosinophilsWright staining
Urine for MycoplasmaCulture
Urine for UreaplasmaCulture
Urine GlucoseTest strip
Urine HemosiderinStaining
( Aceton )Urine ketonTest strip
Urine MelaninAmmoniacal Silver Nitrate
(Noradrenalin)Urine NorepinephrineEIA
Urine PHTest strip
Urine-plasma Epinephrine (Adrenalin)EIA
( Noradrenalin )Urine-plasma NorepinephrineEIA
Urine prior to Prostatic massage ( PP)UA/UC
Urine prior to Prostatic massage ( PP) for candidaUA/UC
Urine prior to Prostatic massage( PP) for GCUA/UC
Urine prior to Prostatic massage ( PP) for G.vaginalisUA/UC
Urine prior to Prostatic massage ( PP) for mycoplasmaCulture
Urine prior to Prostatic massage ( PP) for ureaplasmaCulture
Urine ProteinSSA (SulfoSalicylic Acid) 
Urine Protein ElectrophoresisMicro capillary electrophoresis
(Monoclonal immunoglobulins&free light chains)Urine proteinimmunotypingMicro capillary
Urine schistosomawet mount(Sediment)
Wet mount(Urine sediment )Microscopic image
(Glucose,Galactose,Lactose,Fructose,Sucrose)Urine sugarchromatographyTLC (Qualitative)
(Culture )Vaginal cuffDirect Smear+ Culture
(Culture )Vaginal cuff For GardenerellaDirect Smear+ Culture
(Culture )Vaginal cuff for GCDirect Smear+ Culture
(Culture )Vaginal cuff for ListeriaDirect Smear+ Culture
Vaginal cuff for MycoplasmaCulture
Vaginal cuff for ureaplasmaCulture
(Culture)Vaginal DischargeDirect Smear+ Culture
(Culture)Vaginal Discharge cuff for candidaDirect Smear+ Culture
( monilia)Vaginal Discharge for candidaDirect Smear+ Culture
Vaginal Discharge for GardnerellaDirect Smear+ Culture
Vaginal Discharge for GCDirect Smear+ Culture
Vaginal Discharge for MycoplasmaCulture
Vaginal Discharge for UreaplasmaCulture
Vaginal for ListeriaCulture
Vaginal PHTest strip
Valproic AcidFluorescence polarization
Vibirio choleraeWet mount+ Direct smear culture
Vincent anginaDirect Smear
Vitamin AHPLC
Vitamin B12ECL
Vitamin D۲۵ (OH)D Vit D, 1.25 (OH) 2 Vit.D مراجعه شود به
Vitamin EHPLC
VLDLCalculation
Vulve ( culture )( External genitalia ) Direct Smear+ Culture
Vulve for candida ( monilia )Direct Smear+ Culture
Vulve for GardnerellaDirect Smear+ Culture
Vulve for GCDirect Smear+ Culture
Vulve for MycoplasmaCulture
Vulve for UreaplasmaCulture
VMA,urine (24 h.)( Vanyl mandelic Acid )Ion exchange Resin
VZV ( DNA ), QualitativeReal-Time PCR
Water sugar testHemolysis
Wet mountرسوب سانتریفیو‍ژ شده
Whiff testDirect
KOH test - Odor test
Widal Agglutination TestSilde & Tube Agglutination
Wright Agglutination TestSilde & Tube Agglutination
ZincColorimetry

آزمایشگاه جهان کودک
انجام جدیدترین آزمایش ها براساس بروزترین متدها

مشــاوره رایـــگان