راهــنمای آزمایشگاه

در صورتی که نیاز به راهنمایی بیشتر دارید با کارشناسان ما در تماس باشید

شما می توانید در اینجا راهنمایی های کلی در مورد خدمات آزمایشگاه تشخیص طبی و پاتولوژی جهان کودک را مشاهده کنید. کارشناسان فنی ما همواره راهنمای شما در طول مراحل آزمایش خواهند بود. همچنین در صورتی که شما نیاز به مشاوره و یا راهنمایی بیشتری دارید که پاسخ آن را در این صفحه مشاهده نمی کنید می توانید از طریق راه های ارتباطی که در صفحه تماس با ما آورده شده است با ما در ارتباط باشید. تیم حرفه ای آزمایشگاه جهان کودک صمیمانه شما را در جهت رفع نگرانی هایتان به بهترین شکل ممکن همراهی خواهد کرد.

۱- مراجعینی که به صورت روزانه پذیرش و نمونه‌گیری می‌شوند:
مراجعینی که پس از دریافت نوبت روزانه نسخه‌ آنها پذیرش می‌گردد و در نهایت پس از تسویه حساب صندوق، قبض آزمایش‌ها را تحویل می‌گیرند با در دست داشتن همین قبض به واحد نمونه‌گیری مراجعه می نمایند تا راهنمایی‌های لازم و اخذ نمونه توسط همکاران نمونه‌گیری انجام گیرد.
در سالن نمونه‌گیری همواره یکی از کارشناسان فنی به صورت راهبر و راهنمای مراجعین حضور دارد تا در صورت نیاز به مراجعین این واحد خدمات مطلوبی را ارائه دهد.

۲- مراجعینی که نسخه آزمایش آنها قبلاً پذیرش شده :
این دسته از مراجعینی که به هر علت در روزی که نسخه آن ها پذیرش شده آزمایش را انجام نداده‌اند، با دردست داشتن قبض آزمایش به واحد نمونه گیری مراجعه نموده و با تحویل قبض به راهبر بخش نمونه گیری، به کابین نمونه گیری مورد نظر جهت اخذ نمونه راهنمایی می شوند.

۳- نمونه‌گیری افراد با شرایط ویژه :
در صورتیکه هر یک از مراجعین به نمونه‌گیری، شرایط جسمانی مناسبی جهت مراجعه به داخل آزمایشگاه نداشته باشند پس از هماهنگی همراه بیمار با مسئول نمونه‌گیری، یکی از نمونه‌گیرهای مجرب جهت اخذ نمونه به درب آزمایشگاه مراجعه می‌نماید تا از بیمار در فضای پذیرش، طبقه‌ی همکف و یا در محل درب آزمایشگاه (داخل اتومبیل) نمونه‌گیری انجام گیرد.

۴- نمونه‌گیری اورژانس :
مراجعین به نمونه‌گیری با شرایط ویژه، آزمایش با درخواست اورژانس از سوی پزشک معالج، شرایط جسمانی نامساعد، نمونه‌گیری نوزادان و اطفال به علت عدم تحمل گرسنگی و یا هر موردی که راهبر و مسئول نمونه‌گیری تشخیص بر شرایط استثنا و اورژانسی دهد، خارج از نوبت و به صورت اورژانسی نمونه‌گیری خواهند شد.

۵- نمونه‌گیری خارج از آزمایشگاه :
در صورتیکه بنا بر هر علتی بیمار قادر به حضور در آزمایشگاه جهت اخذ نمونه نباشد، با هماهنگی قبلی خانواده بیمار، یکی از نمونه‌گیرهای مجرب به منزل بیمار جهت اخذ نمونه مراجعه می‌نماید. این امر جزء خدمات آزمایشگاه به مراجعین گرامی می‌باشد و آزمایشگاه بابت آن هزینه‌ای از بیمار دریافت نخواهد کرد.

توضیح: گاهی مراجعین نمونه آزمایش را خودشان در منزل تهیه می‌نمایند و لوله‌های آزمایش را به نمونه‌گیری تحویل می‌دهند. در این شرایط مراجعین پس از پذیرش به واحد نمونه‌گیری مراجعه نمایند و توضیحات لازم را همراه با ظروف و لوله‌های آزمایش تحویل بگیرند و پس از نمونه‌گیری در منزل سریعاً نمونه‌ها را باتوجه به توضیحات همکاران نمونه‌گیر به آزمایشگاه انتقال دهند. مناسب و کافی بودن نمونه باید توسط همکاران نمونه‌گیری و بخش فنی تائید گردد. در این صورت است که نمونه قابلیت انجام و گزارش جواب را توسط آزمایشگاه خواهد داشت.

۶- مراجعه جهت بررسی زردی نوزادان با دستگاه بیلی‌متر :
جهت رفاه حال مراجعین برای بررسی سطح بیلی‌روبین خون نوزادان از طریق پوست یا به اصطلاح بررسی زردی خون نوزادان، دستگاه اندازه‌گیری بیلی‌روبین پوستی در اختیار واحد نمونه گیری قرار دارد و روند بهبود و کاهش سطح زردی نوزاد طی روزهای اول تولد تا ۲۱ روزگی با این دستگاه قابل ردیابی می باشد. این سرویس به صورت رایگان و تمام وقت در واحد نمونه گیری قابل ارائه به مراجعین محترم می باشد.

۷- نمونه‌گیری نوزادان و اطفال :
از آنجا که نمونه‌گیری نوزادان و اطفال در این آزمایشگاه جزء موارد دارای اولویت و اورژانسی محسوب می‌شود، لذا نمونه‌گیری اطفال به صورت مستقل و با فضایی مخصوص همراه با پرسنل باتجربه و آموزش دیده تمام وقت در اختیار مراجعین قرار دارد تا خارج از نوبت سایر مراجعین، این عزیزان نمونه‌گیری شوند.

۸- دریافت ظرف آزمایش :
در برخی موارد نسخه آزمایش مراجعین گرامی پذیرش می‌ شود اما شرایط نمونه‌گیری را در همان روز ندارند. اگر در پرونده ی آن ها آزمایشی وجود داشته باشد که نیاز به اخذ ظرف ادرار، مدفوع، کیسه نوزادان، یا ادرار ۲۴ ساعته و … باشد، می‌توانند قبل از نمونه‌گیری با مراجعه به این واحد ظرف های مربوط به آزمایش خود را اخذ نمایند و با توضیحات و راهنمایی‌های همکاران نمونه‌گیری در همان روز مراجعه برای انجام آزمایش خون، نمونه‌ی ادرار یا مدفوع و… را در منزل جمع آوری نمایند و در نهایت آن را تحویل واحد مربوطه در آزمایشگاه دهند.

جوابدهی حضوری:
واحد جوابدهی آزمایشگاه جهان کودک جهت رفاه حال مراجعین با پرسنل مختص بخش و به صورت تمام وقت در خدمت مراجعین گرامی قرار دارد.
جهت دریافت جواب به نکات ذیل توجه فرمایید:
دریافت جواب آزمایش تنها با در دست داشتن قبض جوابدهی امکان پذیر است.
جواب آزمایش از تاریخ درج شده در قبض به بعد قابل دریافت است.
تاریخ جوابدهی درج شده در قبض‌ها براساس برنامه‌ی کاری آزمایشگاه و آخرین آزمایش آماده شده در پرونده بیمار می‌باشد؛ در صورتیکه انجام آزمایش‌ها سریع‌تر از زمان درج شده باشد و پرونده بیمار کامل گردد به صورت اتوماتیک از سوی آزمایشگاه به مراجعین اطلاع رسانی خواهد شد.
در حالات خاص، امکان دریافت جداگانه نتایج آماده بخش ها قبل از موعد با نظر سوپروایزر و مسئول فنی وجود دارد.

جوابدهی اورژانس:
آزمایش‌هایی که از سوی آزمایشگاه رفرانس وزارت بهداشت به صورت آزمایش‌های اورژانسی تعریف گردیده‌اند؛ از جمله این آزمایش‌ها:
Beta HCG, S/E, Billirubin, Blood gas, Troponin, Amylase, Ca, D-Dimer, Dig, Cr, Urea, BS, PTT, PT, CK-MB, LDH, CPK, CBC, U/A, B.G
در صورت درخواست پزشک معالج و یا خود بیمار با وضعیت جسمانی اورژانسی به صورت اورژانس و ظرف مدت ۳ ساعت از لحظه‌ی پذیرش آماده و جوابدهی می‌گردند.

جوابدهی اینترنتی:
مراجعین می توانید از طریق سامانه آنلاین و بدون نیاز به مراجعه حضوری جواب آزمایشات خود را ملاحظه نمایند. برای این منظور کافیست بر روی گزینه جوابدهی اینترنتی در بالای صفحه کلیک نمایید و سپس با انتخاب ورود بیماران در سطر اول شماره پذیرش و در سطر دوم شماره اشتراک روی برگه‌ پذیرش فرد مراجعه‌کننده را وارد نمایید. سپس دکمه ورود را کلیک نمایید.
در صفحه‌ای که برای شما باز می‌شود شما می‌توانید به سوابق تمام آزمایش‌هایی که تا به حال در آزمایشگاه جهان کودک انجام داده‌اید دسترسی داشته‌باشید. این آزمایشات به تفکیک شماره پذیرش و تاریخ پذیرش شما، قابل دسترسی هستند

توجه:
– مراجعین محترم لطفا در صورت هرگونه مشکل در ارتباط با جوابدهی اینترنتی از بخش تماس با ما با کارشناسان فنی ما در ارتباط باشید.

ناشتایی همان مدت زمانی است که فرد قبل از انجام یکسری از آزمایشات باید رعایت نماید. بدیهی است که این شرایط ناشتایی جهت انجام تمامی آزمایش ها لازم نیست اما خوردن غذا و حضور چربی و ذرات غذایی در سطح خون می تواند در نتایج سایر آزمایشات نیز تاثیرگذار باشد.

دستورالعمل رعایت زمان ناشتایی

در صورتیکه جهت انجام آزمایش از سوی آزمایشگاه یا پزشکتان به رعایت ناشتایی ملزم شدید، لطفا موارد ذیل را رعایت نمائید:

 • حداقل ۸ ساعت قبل از مراجعه به آزمایشگاه و انجام آزمایش هیچگونه غذا یا آشامیدنی(بجز آب در حد متعارف) نخورید و نیاشامید.
 • بهتر است مدت زمان رعایت ناشتایی شما در طول شب باشد چراکه فعالیتهای بدن به حداقل می رسد و در نتیجه نتایج آزمایش شما از صحت بیشتری برخوردار خواهد بود.
 • در صورتیکه آزمایش شما مربوط به چربی های خون باشد، زمان ناشتایی شما باید حداقل ۱۲ ساعت باشد. درضمن رعایت یک رژیم متعادل از لحاظ چربی در طول حداقل ۲ هفته، نتایج کاذب آزمایش شما را کاهش می دهد.
 • در نظر داشته باشید فعالیت شدید ورزشی ۲۴ ساعت قبل از انجام نمونه گیری بر روی نتیجه ی برخی آزمایش ها (مانند چربی خون و…) تاثیر کاذب دارد.
 • آزمایشات تیروئید را صبح ها با حداقل ۴ ساعت ناشتایی انجام دهید.
 • در طول مدت ناشتایی فقط می توانید آب بنوشید و از نوشیدن چای، قهوه، آب میوه، شربت های سینه یا خوردن قرص های نرم کننده ی گلو و آدامس پرهیز کنید.
 • در نظر داشته باشید که ناشتایی طولانی مدت، بیش از زمان گفته شده سبب تغییرات نادرست در نتایج آزمایش شما خواهد شد.
 • در طول این زمان باید داروهایی را که پزشک اجازه قطع مصرف آنها را صادر نکرده، همچنان مصرف کنید اما آزمایشگاه را از مصرف این داروها مطلع نمائید.
 • در طول مدت ناشتایی از استعمال دخانیات و فعالیتهای بدنی و ورزش پرهیز نمائید.
 • در صورتیکه بیماری خاصی دارید، هنگام حضور در آزمایشگاه همکاران پذیرش را از آن مطلع سازید.
 • شب قبل از آزمایش حداقل نیاز به ۸ ساعت ناشتایی است و درطی ناشتایی از خوردن چای و قهوه خودداری نمایید.
 • پس از اینکه در آزمایشگاه یک نمونه خون ناشتا از شما گرفته شد، یک وعده صبحانه ی معمول و متداول هر روز (شامل نان، پنیر، چای و…) را مصرف کنید.
 • با خوردن لقمه ی اول زمان را در نظر بگیرید؛ چون راس ۲ ساعت بعد از آن باید از شما نمونه گرفته شود. به طول مثال اگر خوردن صبحانه را ساعت ۸ آغاز کرده اید ساعت ۱۰ از شما نمونه گیری میشود.
 • لطفاً قبل از اتمام ۲ ساعت در آزمایشگاه حضور یابید تا راس ساعت تنظیم شده از شما خون گرفته شود.
 • در طول مدت ۲ ساعت از نوشیدن چای و قهوه و آب میوه، جویدن آدامس و استعمال دخانیات پرهیز نمائید. (نوشیدن آب مانعی ندارد)
 • آزمایش قندخون ناشتا و قند ۲ ساعت بعد از غذا را در یک روز انجام دهید.
 • این آزمایش را حتماً باید قبل از ساعت ۱۰ صبح شروع کنید و از انجام آن در ساعات دیرتر خودداری فرمائید.
 • در مورد مصرف دارو و یا تزریق انسولین صبح روز آزمایش و طی ۲ ساعت انجام آزمایش با پزشک معالج هماهنگ نمایید.
 • مصرف استامینوفن قبل از آزمایش ممکن است باعث افزایش کاذب قندخون شود، بنابراین توصیه می شود که در صورت مصرف، موضوع را به پزشک اطلاع دهید.
 • قبل از انجام این آزمایش طی مدت حداقل ۳ روز یک رژیم غذایی معمول و بدون محدودیت همراه با فعالیت بدنی رعایت شود.
 • شب قبل از آزمایش حداقل۱۰ ساعت ناشتایی نیاز است. (بین ۱۰ تا ۱۲ ساعت ناشتایی باید رعایت شود.)
 • ابتدا یک نمونه خون ناشتا از شما گرفته می شود و سپس ۷۵ گرم گلوکز برای بالغین و ۱/۷۵  گرم گلوکز به ازای هر کیلوگرم وزن بدن در کودکان، به شما داده می شود تا میل نمایید.
 • بلافاصله بعد از گرفتن نمونه ناشتا حداکثر تا ۵ دقیقه بعد از آن قند مورد نظر را در آب حل کرده و میل نمائید.
 • توجه داشته باشید که نباید هیچ ماده ای برای بهتر شدن طعم محلول قند به آن اضافه کنید، فقط میتوان مقداری آبلیمو به آن اضافه کرد تا طعم آن مطبوع تر باشد.
 • تا زمان نمونه گیری از خوردن، آشامیدن، کشیدن سیگار، ورزش، پیاده روی خودداری کنید.
 • استفراغ یا اسهال ممکن است نتایج آزمایش را تغییر دهد.
 • دقیقاً ۲ ساعت پس از شروع مصرف محلول قندی نمونه خون از شما گرفته می شود.
 • شرایط رعایت ناشتایی و مدت زمان ۲ ساعت همچون دستورالعمل قند ۲ ساعت پس از غذا رعایت شود.

نمونه ی ادرار ۲۴ ساعته برای تشخیص بسیاری از بیماری ها مخصوصاً بیماری های کلیوی مورد استفاده قرار میگیرد.
در صورت انجام آزمایش ادرار ۲۴ ساعته موارد ذیل را به دقت مطالعه و رعایت نمائید:

 • از سوی آزمایشگاه ظرف های ویژه ای به شما داده میشود که ممکن است حاوی مواد نگه دارنده ی جامد یا مایع باشد که نباید آن را دور بریزید یا بو کنید، از تماس این مواد با پوست نیز اجتناب کنید.
 • از ظروف دیگری غیر از آزمایشگاه جهت جمع آوری ادرار ۲۴ ساعته استفاده نکنید.
 • درصورت امکان ادرار را مستقیما داخل گالن نریزید و از ظرف یکبار مصرف تمیز و خشک جهت این کار استفاده نمایید.
 • در طول جمع آوری ادرار باید ظرف جمع آوری جمع آوری دور از دسترس کودکان و درجای خنک(ترجیحا در یخچال) نگه داری شده و بلافاصله پس از اتمام جمع آوری، به آزمایشگاه تحویل داده شود.
 • روزی را جهت جمع آوری ادرار ۲۴ ساعته انتخاب کنید که حتی‌الامکان در منزل هستید و فعالیتهای فیزیکی شدید نداشته باشید.
 • خوردن و آشامیدن خود را در حالت متعادل نگه دارید و از چند روز قبل از آزمایش نیز این شرایط را رعایت فرمائید.
 • در ابتدای جمع آوری ادرار در یک زمان معین(مثلاً ساعت ۸ صبح) ادرار نموده و آن را دور بریزید و ساعت اولین ادرار را یادداشت کنید. بعد از آن ساعت، تمامی ادرارهای بعدی خود را داخل ظرف مورد نظر بریزید و تا ۲۴ ساعت تمامی ادرارهای دفعی خود را جمع آوری کنید. ادرار پایانی شما باید دقیقاً راس همان ساعت شروع باشد که آنرا یادداشت کرده اید(مثلاً ساعت ۸ صبح روز بعد)
 • ظرف آزمایش را بلافاصله به آزمایشگاه انتقال دهید و در طول مدت جمع آوری آنرا در جای خنک نگهداری کنید.
 • چنانچه آزمایش شما شامل تستهای VMA، متانفرین و نورمتانفرین باشد چند روز قبل از آزمایش از خوردن شکلات، چای، قهوه،کاکائو، وانیل، گردو، آلو، موز، آناناس، نوشابه و مشروبات الکلی خودداری فرمائید.
 • داروهایی را که ممکن است در این مدت مصرف نمائید با پزشک خود هماهنگ نمائید.

رایج ترین کاربرد آزمایش مدفوع تشخیص انواع مختلف انگل های بیماری زا در روده است. افرادی که تحت آزمایش مدفوع قرار میگیرند، باید برای مدت ۷ تا ۱۰ روز پیش از انجام این آزمایش از درمان با روغن گرچک یا روغن های معدنی، بیسموت منیزیوم، ترکیبات ضد اسهال، تنقیه باریوم و مصرف آنتی بیوتیک خودداری نمایند. رعایت نکات زیر ضروری است:

 • بهتر است این آزمایش در سه نوبت و هر روزه یا یک روز در میان انجام شود تا احتمال تشخیص انگل های روده ای بیشتر باشد.
 • نمونه ی مدفوع به اندازه یک فندق یا بیشتر مورد نیاز می باشد.
 • نمونه ی مدفوع باید مستقیماً در ظرفی که از طرف آزمایشگاه در اختیار بیمار قرار میگیرد، جمع آوری شود. اگر بیمار بستری است، نمونه را در یک ظرف خشک جمع آوری نموده و سپس با استفاده از چوب مخصوص (آبسلانک) نمونه را به ظرف برچسب دار انتقال دهید.
 • نمونه ی مدفوع نباید به آب یا ادرار آلوده شود چون ادرار میتواند برخی از انگل های فعال را از بین ببرد.
 • بیماران باید نمونه ی جمع آوری شده را خصوصاً در موارد اسهالی بودن نمونه سریعاً به آزمایشگاه انتقال دهند. اگر انتقال نمونه حداکثر تا ۳۰ دقیقه پس از جمع آوری نمونه امکان پذیر نباشد لازم است که نمونه در یخچال نگهداری شود.

این آزمایش جهت بررسی خونریزی های مختصری است که در بخشهای مختلف دستگاه گوارش اتفاق می افتد و به علت کم بودن با چشم دیده نمی شود؛ بنابراین باید با روشهای آزمایشگاهی تشخیص داده شوند.
برای انجام این آزمایش رعایت نکات زیر الزامیست:

 • ۴۸ تا ۷۲ ساعت پیش از آزمایش و درطی دوره ی جمع آوری نمونه مدفوع از خوردن جگر، گوشت قرمز(گاو، گوسفند، خوک)، گوشت سفید(مرغ و ماکیان) و میوه هایی نظیر: خربزه، هندوانه، گرمک، طالبی، شلغم، گل کلم، تربچه، ترب و کلم بروکلی، هویج، میوه ها و عصاره های ترش، قارچ. داروهایی چون: قرص های آهن و فرفولیک، کپسول هماتینیک و فیفول، ایندومتاسین،کلشی سین، آسپرین،کورتون ها، ویتامین C، ایبوپروفن خودداری شود.
 • در صورتیکه سابقه ی خونریزی از لثه دارید ۴۸ ساعت قبل از انجام آزمایش از مسواک زدن و کشیدن نخ دندان خودداری نمائید.
 • نمونه باید سریعا به آزمایشگاه تحویل داده شود.
 • نمونه ی مدفوع نباید با ادرار آلوده شود.
 • فعالیت های بسیار سنگین بدنی و ورزش های شدید ب روی نتیجه ی تست اثر کاذب دارد.

آزمایش بر روی منی به منظور تشخیص علت نازایی در مردان مورد استفاده قرار میگیرد. به علت حساسیت اسپرم های موجود در این مایع، لازم است نکات زیر را به دقت مطالعه و رعایت فرمائید:

 • قبل از انجام این آزمایش باید بین ۳-۵ روز تماس جنسی یا انزال نداشته باشید و نمونه ای که زودتر از ۲ روز و یا پس از ۷ روز از آخرین نزدیکی جمع آوری شود برای انجام آزمایش مناسب نیست.
 • نمونه بهتر است در آزمایشگاه گرفته شود در غیر اینصورت باید ظرف کمتر از نیم ساعت تحویل آزمایشگاه گردد.
 • نمونه حتماً در ظرفی که از طرف آزمایشگاه در اختیار شما قرار گرفته تهیه شود.
 • قبل از اینکه نمونه را داخل ظرف بریزید، آن را با در دست گرفتن گرم کرده و دمای ظرف را نزدیک به دمای بدن خود برسانید.
 • هنگام انتقال ظرف نمونه به آزمایشگاه آن را در جیب خود بگذارید تا دمای آن نزدیک ۳۷ درجه بماند.
 • تمامی نمونه ی خارج شده حین انزال را داخل ظرف جمع آوری کنید.
 • وجود تب در خلال ۳ روز پیش از انجام آزمایش یا استفاده از جکوزی و سونای گرم در ۳ روز قبل از آزمایش نتیجه ی آزمایش را تحت تاثیر قرار میدهد.
 • نمونه باید از طریق تحریک مصنوعی تهیه شود و به هیچ وجه نباید از کاندوم جهت جمع آوری نمونه استفاده کنید. دقت کنید که مایع منی با آب، ادرار یا مواد شوینده همچون صابون مخلوط نشود.
 • نمونه را پس از انتقال به آزمایشگاه به مسئول مربوطه آن تحویل دهید.
 • در صورتی که اخیراً از پروستات سونوگرافی گرفته اید (شکمی، رکتال) ازمایش را ۴۸ ساعت به تعویق انداخته مگر اینکه به در خواست پزشک معالج انجام شود.

پرولاکتین هورمونی است که از بخشی از مغز بنام هیپوفیز ترشح می شود. این هورمون در طی دوره حاملگی و شیردهی ۱۰ تا ۲۰ برابر افزایش می یابد. انجام این آزمایش در اختلالات هورمونی از جمله به هم خوردن نظم عادت ماهیانه در خانم ها و ردیابی تومورهای ترشح کننده ی پرولاکتین کاربرد دارد. بیماران باید قبل از انجام این آزمایش نکات زیر را رعات کنند:

 • این آزمایش نیاز به ۲-۳ ساعت حالت هشیاری دارد؛ یعنی حداقل ۲ ساعت و حداکثر ۳ ساعت از بیداری فرد گذشته باشد.
 • شب قبل از نمونه گیری لباس گشاد و راحت پوشیده شود و از پوشیدن لباسهای تنگ خصوصاً در ناحیه ی سینه و پستان ها اجتناب شود(تحریک نوک پستان افزایش دهنده ی پرولاکتین میباشد).
 • معاینه و تحریک پستان ها طی ۲۴ ساعت قبل از نمونه گیری موجب اشتباه در نتیجه ی آزمایش می شود.
 • از نزدیکی و تماس جنسی در شب قبل خودداری کنید.
 • ورزش، ترس و استرس سبب افزایش کاذب پرولاکتین میشود؛ لذا ۳۰ دقیقه قبل از نمونه گیری به حالت نشسته در نمونه گیری استراحت کنید و در طول این مدت و زمان نمونه گیری کمترین استرس و هیجان را داشته باشید.
 • داروهایی مثل قرص های ضد بارداری، متیل دوپا، داروهای ضد فشار سبب افزایش پرولاکتین می شوند و داروهایی مثل دوپامنیرژیک مانع ترشح پرولاکتین می شود. پس با نطر پزشک مصرف این داروها را قطع کنید.

این آزمایش جهت تشخیص آلودگی ناشی از کرمک یا کرم سنجاقی صورت میگیرد. از آنجا که این کرم در طول شب از مقعد خارج شده و در نواحی اطراف مقعد و چین های دور مقعد تخم گذاری میکند، لذا بهتر است نمونه گیری در هنگام صبح قبل از رفتن به توالت یا حمام صورت گیرد تا احتمال تشخیص تخم های این کرم توسط آزمایشگاه بیشتر باشد.

جهت نمونه گیری لطفاً موارد زیر را مطالعه و رعایت نمائید:

 • یک لام شیشه ای از آزمایشگاه(بخش نمونه گیری) تحویل بگیرید.
 • دستهای خود را با آب و صابون بشوئید.
 • بیمار را روی شکم بخوابانید یا وی را در حالت چهار دست و پا قرار دهید تا قسمت پشت و مقعد بیمار کاملاً در دسترس نمونه گیری قرار گیرد.
 • یک قطعه نوار چسب اسکاچ(چسب شیشه ای) به طول ۱۰ سانتیمتر را جدا کرده و از ۲ طرف آن را بگیرید.
 • چسب را مکرراً روی مقعد و چین های دور مقعد بچسبانید و جدا کنید.
 • پس از انجام عمل فوق چسب را صاف روی لام شیشه ای بچسبانید و داخل دستمال بپیچید و به آزمایشگاه تحویل دهید.
این آزمایش جهت تشخیص توده های خوش خیم و بدخیم پروستات، یا بزرگی پروستات صورت میگیرد. انجام این آزمایش از اواسط دهه ی چهارم زندگی به آقایان توصیه میشود (بطور منظم و حداقل سالی یکبار)

 • یک هفته قبل از انجام آزمایش نباید معاینه ی پروستات، نمونه برداری و بیوپسیو سونوگرافی از پروستات داشته باشید.
 • حداقل ۴۸ ساعت قبل از آزمایش از مقاربت یا دفع منی به هر نحو پرهیز کنید.
 • برخی داروها همچون تستوسترون هم میتوانند سبب افزایش PSA شود.
 • سونوگرافی، دوچرخه سواری و هرگونه تحریکات پروستاتی میتواند سبب افزایش مقدار PSA باشد.

این آزمایش جهت شناسایی عفونت‌های دستگاه ادراری از نظر وجود میکروب‌های بیماری‌زا، غیربیماری‌زا و فرصت طلب انجام می‌گردد.

توصیه‌های قابل ارائه به مراجعین:

 • نیازی به ناشتایی و یا محدودیت غذایی قبل آزمایش نیست.
 • بهتر است نمونه‌ی ادرار اول صبح که حداقل ۸ ساعت در مثانه مانده و تغلیظ شده است، مورد آزمایش قرار گیرد؛ در غیر این صورت می‌توان از نمونه‌ی ادرار تصادفی جهت بررسی و کشت استفاده نمود.
 • در مواردی که باید آزمایش کشت ادرار انجام شود، حداقل از سه روز قبل نباید آنتی‌بیوتیک مصرف شده باشد(در مواردی که رعایت این مطلب مقدور نیست باید به پزشک معالج و آزمایشگاه اطلاع داده شود.)
 • برای نمونه‌ی کشت ادرار باید از ظرف کشت ادرار دهان گشاد، درب‌دار و یک بار مصرف استریل استفاده شود.   هم چنین برای نمونه‌ی آنالیز ادرار ظرف باید تمیز باشد ولی استریل بودن آن الزامی نیست.
 • حداقل حجم نمونه جهت آنالیز ادرار cc۱۰ می‌باشد.
 • پیش از نمونه‌گیری از نوشیدن بیش از حد مایعات اجتناب شود. مقدار آب مصرفی بطور معمول در طول یک روز زمستان ۴ تا ۵ لیوان و در تابستان ۵ تا ۶ لیوان می‌باشد.
 • دست های خود را کاملا با آب و صابون شسته و بخوبی با دستمال کاغذی خشک کنید.

بانوان و کودکان دختر: 

با یک دست تمیز، چین‌های پوستی دستگاه تناسلی را از هم باز کرده و با یک دستمال یکبار مصرف مرطوب حاوی صابون، اطراف پیشابراه و مقعد را از جلو به عقب تمیز کنید. سپس دستمال جدیدی برداشته و با آب خیس کنید و مجدداً عمل تمیز کردن را انجام دهید. درب ظرف ادرار را باز کرده و تحت هیچ عنوان دست‌های شما نباید با سطح داخلی ظرف یا سطح داخلی درب آن تماس پیدا کند. در هنگام پریودی باید نمونه‌گیری ادرار به ۲ روز بعد از آخرین روز پریودی موکول شود. مقدار کمی از قسمت اول ادرار را به داخل توالت تخلیه کنید و حدود ۲۰ سی سی (نصف ظرف نمونه) از وسط ادرار را در ظرف شماره ی ۲ برای کشت ادرار جمع‌آوری کنید و قسمت سوم ادرار را (حدود ۱۵ سی سی) در ظرف شماره ی ۲ برای کشت ادرارر جمع کنید. درب ظرف های ادرار را ببندید و درجای مخصوص نمونه بگذارید.

آقایان و کودکان پسر: 

سر آلت را با یک دستمال یکبار مصرف مرطوب آغشته به صابون تمیز کنید و دستمال را دور بیندازید. سپس دستمال جدیدی برداشته و با آب خیس کنید و مجدداً عمل تمیز کردن را انجام دهید. بقیه مراحل را طی پروسه‌ی بالا انجام دهید.

نوزادان:

ابتدا وسایل زیر را آماده کنید:
۱-  دستمال توالت جهت تمیز کردن ناحیه تناسلی
۲- یک کیسه جمع آوری نمونه ادرار(Urine bag)
۳- یک ظرف پلاستیکی برای نگهداری و انتقال نمونه ادرار به آزمایشگاه

مرحــله اول : ابتدا باید کودک را تمیز کنید، برای این منظور چین های ناحیه تناسلی را (ترجیحاٌ با صابون حمام مخصوص بچه) بشویید، از صابون حاوی لوسین استفاده نکنید زیرا باقیمانده آن روی پوست مانع از چسبیدن کامل کیسه می گردد. قسمت مخرج را شسته، آب کشی و خشک نمایید. تمام ناحیه را مجدداٌ به طور کامل با دستمال توالت تمیز نموده و صبر کنید تا با جریان هوا خشک شود.
مرحــله دوم : کودک را به پشت بخوابانید، لایه محافظ پشت کیسه را از نیمه تحتانی آن جدا نمایید. قسمت تحتانی کیسه را بر روی ناحیه مابین مقعد و واژن قرار داده و با فشار انگشت به سمت خارج بر روی پوست بچسبانید.
مرحله سـوم : قسمت چسبیده کیسه را به طور محکم به پوست فشار دهید تا از چروکیدگی کیسه و پوست ممانعت گردد. همزمان اطراف ناحیه تناسلی را بکشید تا چین های پوست از هم باز شوند و واژن دیده شود  سپس کاغذ پشت کیسه را ازقسمت فوقانی آن جدا کرده و عمل فشار بر روی کیسه و پوست را به طرف بالا انجام دهید تا کیسه کاملا در جای خود چسبیده و قرار گیرد. از چسبیدن کامل کیسه به اطراف واژن مطمئن شوید.
 مرحله چهارم : پس از ادرار کردن کودک در داخل کیسه، بلافاصله کیسه را جدا کرده و در داخل ظرف قرار دهید.

 • ظرف ادرار نباید با پوست اطراف ناحیه تناسلی تماس پیدا کند.
 • اگر طی دو هفته قبل دارو مصرف نموده‌اید حتماً در مورد داروهای مصرفی خود قبل از نمونه‌گیری با آزمایشگاه مشورت کنید.
 • اگر پزشک جهت عفونت کنونی آنتی‌بیوتیک تجویز کرده است، آزمایش کشت ادرار حتماً باید قبل از شروع مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها انجام شود.
 • در صورتی که نمونه ی ادرار در منزل تهیه می شود، پس از جمع آوری ادرار آن را در طبقه پایین درب یخچال قرار دهید.
 • نمونه ادرار را تا ۱۲ ساعت پس از جمع آوری می توان در یخچال نگه داری کرد.
برای غربالگری بانوان مبتلا به دیابت شیرین در دوران بارداری(هفته ۲۸-۲۴ حاملگی)آزمایش GCT درخواست می‌شود. برای انجام این آزمایش دادن نمونه ادرار و بررسی آن از نظر وجود قند همراه با هر بار خون‌گیری توصیه می‌شود.

توصیه قابل ارایه به بیماران
۱- برای آماده‌سازی و نمونه‌گیری حداقل ۹۰ دقیقه وقت لازم است.
۲- ناشتا بودن برای این آزمایش ضروری نیست ولی باید از آخرین وعده غذایی حداقل ۲ ساعت گذشته باشد.
۳- شربت قندی و یا پودر گلوکز که به شما داده می‌شود حاوی ۵۰ گرم گلوکز است. لطفاً آن را ظرف مدت ۵ دقیقه میل کنید.
۴- وقتی شربت را کاملاً میل کردید ساعت را نگاه کرده به پرسنل نمونه‌گیری اطلاع دهید تا حتماً روی برگه شما ثبت گردد. تا ۱ ساعت پس از مصرف محلول قندی، نمونه گیری انجام می شود.
۵- بعد از میل نمودن شربت تا زمان نمونه‌گیری از خوردن، سیگار کشیدن، آشامیدن و ورزش کردن خودداری کنید.

 • نمونه صبحگاهی ارجحیت دارد.
 • بهتر است مراجعه کننده ناشتا باشد.
 • لازم است قبل از گرفتن خلط، دهان چند بار با آب معمولی شسته شود. نفس عمیقی را از راه بینی کشیده و برای لحظه‌ای نفس خود را در سینه حبس کنید و با سرفه عمیق خلط خود را داخل ظرف مربوطه تخلیه کنید.
 • در صورتی که نتوانستید با سرفه کردن برای انجام آزمایش نمونه خلط بدهید، سر را روی بخار آب گرفته و استنشاق نمائید یا با آب نمک رقیق غرغره کنید تا خلط بیاید.
 • سعی کنید نمونه آب دهان نباشد. آب دهان شفاف و آبکی است ولی خلط چسبندگی دارد.
 • نمونه را در ظرف مخصوص ارائه شده توسط آزمایشگاه یا ظرف تمیز دهان گشاد به آزمایشگاه تحویل دهید.
 • توجه کنید که مشخصات بیمار روی بدنه ظرف درج شده باشد.

نمونه‌گیری در منزل:

صبح بعد از بیدار شدن و حتی‌المقدور در بستر، بدون اینکه غذایی بخورید، با سرفه‌ای عمیق خلط خود را خارج کنید و در ظرف مربوطه تخلیه نمائید و هرچه سریعتر به آزمایشگاه ببرید.

شرایط نگهداری و نحوه‌ی انتقال نمونه:

 • نمونه پس از تهیه در دمای یخچال نگهداری شود و همان روز به محل آزمایشگاه برسد.
 • حین حمل، نمونه از گرما و نور مستقیم آفتاب دور نگهداشته شود.
جهت رفاه حال مراجعین برای بررسی سطح بیلی روبین خون نوزادان از طریق پوست یا به اصطلاح بررسی زردی خون نوزادان، دستگاه اندازه گیری بیلی روبین پوستی در اختیار واحد نمونه گیری قرار دارد و روند بهبود و کاهش سطح زردی نوزاد طی روزهای اول تولد تا ۲۱ روزگی با این دستگاه قابل ردیابی می باشد. این سرویس به صورت رایگان و تمام وقت در واحد نمونه گیری قابل ارائه به مراجعین می باشد.
 • هنگام گرفتن تست کودک نباید تب داشته باشد.
 • ناحیه کمر کودک باید فاقد هر نوع زخم، بریدگی، التهاب یا آلودگی باشد
 • بیش از ۲۴ ساعت از حمام کردن نگذشته باشد.
 • قبل از مراجعه ساعت نمونه گیری را با آزمایشگاه هماهنگ کنید.
 • صبح روز نمونه‌گیری یک نمونه از بیمار بعد از ۸ ساعت ناشتائی برای اندازه‌گیری میزان پایه هورمون رشد گرفته می‌شود.
 • براساس وزن بدن داروی مشخص شده توسط پزشک در آزمایشگاه به بیمار داده می‌شود.
 • نمونه‌های بعدی هر نیم ساعت یکبار تا سه یا چهار نوبت از بیمار گرفته می‌شود.
 • در طول این مدت بهتر است کودک تا مرحله‌ی آخر آزمایش از خوردن مواد غذایی اجتناب نماید.
 • توجه کنید که بعد از مصرف دارو احتمال افت فشار خون، سرگیجه و خواب آلودگی وجود دارد . لذا از ورزش و فعالیت تا پایان آن روز خودداری گردد.

جهت راهنمایی بیشتر هم اکنون با کارشناسان مجرب ما در تماس باشید!

راهنمــایی و مشـــاوره رایگــان